Lödskola?

Prata om justeringar, reparationer och basbyggen
Användarvisningsbild
Viktor
Medlem
Inlägg: 329
Blev medlem: sön 16 jul 2006, 18:01

Lödskola?

Inlägg av Viktor »

Lödandets ABC.
Är det någon som har lite tips och trix för en nybörjare? :)
Användarvisningsbild
kmo
Medlem++
Inlägg: 6050
Blev medlem: tor 05 jul 2007, 08:26
Ort: Motala

Inlägg av kmo »

Skaffa en bra lödpenna, förtenn kabeln innan du löder, värm lödstället inte kabeln, använd INTE för mycket lod, värm absolut inte för länge. Var noga med att inte få för mycket fingerfett o dylikt på det som ska lödas, rent är bra. Ta bort gammalt lod med lödsug eller fläta om du löder om nånting.
Fender JV Precison-83, Fender J AV62, MM Sabre-79 och Tokai Hardpuncher PB80. Weber Mywatt 200, VT Bass 500, Fender 410, TKS112.
Användarvisningsbild
BassiLow
Medlem++
Inlägg: 4369
Blev medlem: tis 22 jan 2008, 21:41
Ort: Borås

Inlägg av BassiLow »

värm inte för mycket och inte för lite på lödstället :roll:

övning ger färdighet (som en del brukar säga) :wink:

http://pratabas.se/viewtopic.php?t=8817" onclick="window.open(this.href);return false; ... oger+silow
http://pratabas.se/viewtopic.php?t=6379" onclick="window.open(this.href);return false;

Revolver
Geddan skrev:Vi pratar bas här.
Användarvisningsbild
Klopper
Hedersmedlem
Inlägg: 18375
Blev medlem: sön 12 aug 2007, 00:33
Ort: Herd Island

Inlägg av Klopper »

BassiLow skrev:värm inte för mycket och inte för lite på lödstället :roll:
Det där var ju solklart! :roll:

Kan inte någon av ni erfarna elektroniklöd:are kompilera samman en liten lödkurs med bilder och rekommendationer på lödkolv/lödstation, tenn mm.

Min erfarenhet ligger primärt på mässingslödning i modellsammanhang och jag är tämligen övertygad om att väldigt få på forumet är intresserad av hur man löder ihop ett ramverk till en SJ personvagn med boggier från 1918! :wink:
"Hade han varit dubbelt så intelligent hade han varit halvidiot." Okänd tänkare.
"Jag kommer nog inte att använda allt plank, men de bräderna som håller ihop planket ska nog vara med." Tack Chriller! :-)
Medlem av PrataBas gubbklubb 40+..
Användarvisningsbild
TDHP
Forumvärd
Inlägg: 37768
Blev medlem: ons 13 jun 2007, 16:01
Ort: Norrtälje

Inlägg av TDHP »

Öva! Ta ett gäng gamla sladdar och löd!
Exakt hur man ska göra skiljer sig så mycket beroende på vad du har för verktyg och vad du ska löda ihop. Ta gärna ett gammalt kretskort från en radio eller nåt och ta loss och löd fast diverse sladdar och komponenter, efter ett tag märker du hur mycket du ska värma och allt annat utefter dina prylar. Men öva på nåt du kan avvara! :wink:
Fender P75, Fender P69, MXR M80, Mesa M9 Carbine, Mesa Diesel 4X10-1X15-2X10.
Resten är bara för att det är kul! :)
TDHP
Användarvisningsbild
Cliffy
Medlem++
Inlägg: 3488
Blev medlem: ons 18 jun 2008, 22:04
Ort: Jung

Inlägg av Cliffy »

Den här guiden hjälpte mig mycket när jag började löda.

http://www.buildyourownclone.com/board/ ... f=9&t=6401
Skriv svar