Jag ska berätta när jag vet!
Nä ärligt talat de e svårt att bli riktigt nöjd, jag betsar fram basen dvs det gula lägger sen på klarlack så att man har nånting att slipa på om (eller när) det går åt h-e. Sprutar sen på det brunsvarta för att sedan dimma i lite transparant rött i övergångszonen. Hade kanske varit enklare med färdiga kulörer(billack) men jag blandar egen färg och har aldrig provat, de ska vara vintage!
BarbequeVillage skrev:Snygg burst! Det vill jag lära mig.
Vi kan säkert utbyta erfarenheter, vi får väl ha en basbyggarträff me lackering på agendan! hur långt e de till grillby fr HBG? Ni ska ju ha nån kurs/seminarie!
Mahogny me burst (innan polering), gitarr iofs men den ble bra.
olja2 skrev:Vi kan säkert utbyta erfarenheter, vi får väl ha en basbyggarträff me lackering på agendan! hur långt e de till grillby fr HBG? Ni ska ju ha nån kurs/seminarie!
Det vore kul att ses och tjôta basbygge, men Grillby ligger nästan närmare polcirkeln än Helsingborg.
Nåja, en lätt överdrift, jag huserar strax utanför Enköping vilket är en bra bit från danmarksfärjornas förlovade land.
"If you reach perfection your standards are too low."
Allt snack här på forumet om slipade strängar fick mej till att köra och köpa ett set! i affären prova ja en bandlös, så jag försöker sno ihopa en extra hals till mitt bygge. Så halsprofilen o filande på de andra halsarna får vänta tills extrahalsen har kommit ikapp!!
Det blir en bandlös med ebenholts bräda, har inte tänkt att ha mer än markeringar på sidan för "bandplacering" Blir nog snyggt (klarar säkert inte av att spela till nån reda på den å isåfall åker det på band)
Jag markerar alla "banden" me en lönnbit uppe på sidan av greppbrädan, ska sen sätta dit sidoprickar oxå precis bredvid "bandmarkeringen" ungefärsom en bandad bas fast jag flyttar prickarna mot bandmarkeringarna! Tänkte först sätta dem i skarven mellan brädan o halsen precis över (under) banden men e de inte skoj med bandlös så fräser jag halsen för binding å då blir jag av med "hela skiten" och kan banda den som en vanlig, å då kan ja ju placera prickarna där de ska va!!!
olja2 skrev:När jag strängar upp: Ska jag ha slipade eller roundwound?
Greppbrädan klarar nog av rounds bra, så det handlar nog mest om vad du vill ha för ljud... Skulle du bestämma dig för rounds så är ju black beauties eller andra belagda strängar lite snällare mot träet.
Bulgrim skrev:Hängslen och livrem alltså
Men en lönnbit på kanten till varje band blir ju läckert, den idén korpar jag direkt!
Edit: Om trussen, fanns ju bilder & förklaring i början av tråden.
? Trussen
Hängslen o livrem? blir som en avbandad men inga markering fram på brädan.
Editerade mig själv om hur du löser truss rod:en, det fanns ju bilder.
Tänkte mer på att du bandar halsen om det inte känns okej med bandlöst - vilket jag tycker vore synd, ge bandlöst en rejäl chans.
Hur som helst, härligt jobbat! Bilder och snabba ryck! Det tackar vi för.
Spector NS2, OLP MM3 (bussemoddad), Cort Action V, Scanbass bandlös (spelande renovering), Coronado IV (mest i delar nu), 2 kortskalingar från forumet
Var bara tvungen att provspela halsen innan lack! Skruva av halsen på min Jazz och monterade den där!! å jävlar va go... skiter nog i att lacka den oxå. Bandlöst e skoj får se hur det låter me bandet!
Provade även att Rakstämma men fick nog för mycket lödder på stämskruvarna, funka inte!!
Det funkar säker, kanske inte för mej. Jag bygger en bas som ska va bandad m binding, den bandlösa halsen e bara ett "sidospår" en extra hals för att testa köra bandlöst! så jag har utbyteshals till basen, har inte alla det!?