Återigen har man fått bevis för den unika sammanhållning som detta forum uppvisar!
Vårt band reaktiverades i somras efter 13 år i dvala. Den ungefärliga konstellationen anno 1995 återförenades och ljuv musik uppstod. Eftersom vi alltid gjort saker i en något udda tågordning får man alltså inte förvånas över att vi med denna enda repövning i ryggen nu bokat studiotid till våren(!). För att stå rustade för en sådan aktivitet, kontaktades också vår synthnisse, som senast spelade med oss runt 1990. Han hakade på.
Nu visar det sig – en vecka innan nästa inplanerade repövning – att han inte har något instrument.
(Resonemanget om basister som kapellmästare, lekledare, ordningsmän och den enda man överhuvudtaget kan lita på i ett band har vi ju fört på PB, så det behöver ju inte rekapituleras. Jag kan väl nöja mig med att konstatera, att jag naturligtvis vill göra vad som står i min eventuella makt för att lösa tangentfrågan. Det faktum att vi är några i bandet som reser 100 mil enkel väg till repet minskar ju inte på något sätt stressen...)
Vad göra? Skickade ut ett S O S via PB till en ur geografiskt hänseende utvald skara PB:are - sex(!) minuter senare kommer det första positiva svaret!
Daionsavage - dagens hjälte!
