Lådorna är sålda, stärkaren finns kvar och kostar denna vecka endast 4.000 kr - det är billigt för en oskruvad ptp-byggd rörtopp i fint skick från 70-talet. Nästa vecka går den upp en femhundring.
Redigerat II: Pga utgifter för bilköp och att jag nu fått hem min tks 115 så att jag har den kompletta och lätttransporterade stack jag siktat på, så gör jag ett nytt försök att sälja denna fina vintage-rigg från 70-talet.
-----
Redigerat:
Intresset för en sån här vintage-rigg verkar ljumt så hellre än att prisdumpa ett redan lågt pris får den stanna hos pappa Mats D ett tag till.
-----
Det är alltså en Traynor YBA-1A Bassmaster Mark II point to point-byggd rörtopp från 1975 och 2 st 1x15 Kustom Pro15P-lådor, också med ca 30 år på nacken. I varje låda sitter förutom 15-tummaren också 2 st skrikor (piezo-horn) så det blir rätt så fullrange men ändå rätt mycket vintage. Varje låda tål 150 watt och är på 8 ohm. Det räcker för att hantera stärkaren om du bara vill köra en låda. Med båda lådorna blir effekttåligheten 300 watt och impedansen 4 ohm. Hjul finns till den undre lådan. Traynor-toppen är helt oskruvad och i mycket fint skick. Lådorna har en del nötmärken och sånt men det gör ju bara att de ser snyggt vintage-patinerade ut. Riggen är inte så svårråddad heller eftersom lådorna är ganska nätta och inte väger bly.
Hämtas i Handen söder om Stockholm eller om pb-transport kan ordnas. Jag undviker gärna att bussgodsa detta ekipage.
Pris: 6500 kr för hela tjottaballongen, 2600 kr för lådorna separat och 4500 kr för toppen separat.
/Mats D
Senast redigerad av MatsD den mån 27 apr 2009, 23:52, redigerad totalt 14 gång.
Är det den här som är på 80w eller nå´t i den stilen?
Hade varit en perfekt lillrigg men jag tror nästan det blir lite för lite kräm ändå.
Har ju en JCM800 på 100w som jag tycker är för klen egentligen... men... hm....
Har för mig att Traynorn ska vara aningens mer högljudd, men jag kan ha fel..
Fan att man är luspank.
Den stärken hade jag velat ha!
Hade en dylik som första stärk.
"Hade han varit dubbelt så intelligent hade han varit halvidiot." Okänd tänkare.
"Jag kommer nog inte att använda allt plank, men de bräderna som håller ihop planket ska nog vara med." Tack Chriller!
Medlem av PrataBas gubbklubb 40+..
blackparkas skrev:Hur mycket botten och volym anser du den levererar?
Svårt att beskriva naturligtvis men... försök!
Lådorna är ju inte så stora men de har basreflexer nedtill så jag tycker de hänger med ned rätt bra, även med femsträngad. En bra kompressorpedal gör ju förstås sitt till för att skära bort de frekvenser som sticker ut och göra botten lite tydligare.
Traynorn kan leverera en hel del volym och lådorna också men det blir ju inte jätterent när man drar på ordentligt. Min solid state Ashdown MAG300 Evo II-topp på 300 watt spelar ju jämförelsevis renare på samma volym.
Man ska inte räkna med hitech-ljud med denna rigg, det är mera rock. Men eftersom det sitter skrikor i lådorna så har man ändå bra topp, mer topp än i min 1x12-låda som saknar skrika. När jag använder den lådan trycker jag gärna in bright-knappen på Ashdown-toppen och om jag kör Traynorn så byglar jag kanalerna så att jag kan smyga in lite av bright-kanalen. Inget av detta behövs dock med de här Kustom-lådorna. Och vill man slippa toppen och vara riktigt 2x15-retro så kan man ju alltid plocka bort skrikorna eller montera en av-/på-knapp eller l-pad.
Nu åkte riggen ut på Vendolin och imorgon åker den ut på Blocket, så om nån funderar på att knipa denna så kanske man inte ska fundera för länge. För den som inser att om detta varit en ptp-byggd Marshall så hade bara toppen gått för betydligt mer pengar och som vet att Traynor-stärkarna faktiskt är bättre byggda än motsvarande Marshall och dessutom ger mer effekt, är detta ett kap. Jag är egentligen dum som säljer toppen men vad gör man när man måste ha in deg för att köpa Rickenbacker.
blackparkas skrev:...jag tror nästan det blir lite för lite kräm ändå.
Har ju en JCM800 på 100w som jag tycker är för klen egentligen... men... hm....
Har för mig att Traynorn ska vara aningens mer högljudd, men jag kan ha fel..
Inget byte mot JCM800-topp?
Jag har inte spelat på en Super Bass sedan mitten på 70-talet då jag hade en sån JMP med matchande 2x15-låda. Den var rätt högljudd som jag minns det. Jag tror inte Traynorn spelar högre än din JCM800 100 wattare men Marshalls motsvarande 50-wattare klår den. Sedan har Traynorn inte någon impedansomkopplare utan den är byggd för att klara det mesta mellan 4-16 ohm, så den blir ju betydligt mer högljudd med båda dessa lådor inkopplade när högtalarimpedansen halveras från 4 till 8 ohm jämfört med att bara köra en av lådorna.
Jag skulle nog hellre ha kvar denna än att ha en JCM800-topp trots allt och byten är öht inte så intressanta just nu eftersom enda skälet till att jag sätter ut den här riggen till försäljning är att jag måste få nåt sålt för att ha råd att köpa Rickenbacker.
Idag testade jag den här riggen igen, och med båda lådorna inkopplade måste jag säga att man kan spela ganska duktigt starkt utan att det distar nämnvärt. Eftersom Traynor-toppen inte har nån impedansväljare så blir det ju en kännbar effektminskning när man tar bort en låda och dubblar motståndet så då får man ju dra på mer på stärkaren för att få samma ljudstyrka och då känns det att det börjar dista tidigare också. Jag kan iofs ändå föreställa mig att en Super Bass på 100 watt har ytterligare lite rent headroom men Traynorn har i varje fall mer av det än jag kanske antydde högre upp i tråden.
Det här var verkligen en rigg i min smak. Den skulle sitta som en fläskläpp i repan, vi försöker få ner volymen.
Om jag haft flis så hade jag redan varit på väg till Sthlm.
Fan vad fattig man ska vara då!
olabola skrev:Smälljud som låter skit är väl "slap" ?
Hej!
Det var ett väldigt velande!
Jag har redan köpt den som Jam sålde, nu håller jag på letar lådor som passar.
Ska höra med Jam om det går att göra ett återköp.
mvh
Magnus
Jo, jag är ju född sån - it's beyond my control som John Malkowich säger i det där kostymdramat.
Jag kan eventuellt sälja dig bara lådorna annars för 2750 kr. Jag ska testa tks-lådorna idag och om de håller vad de lovar kanske jag inte behöver de här låddorna samtidigt som toppen kan göra nytta på gitarrfronten i stället.