Och när jag använder deras egna "powerbank" Så¨brusar det nått så innihelvete mycket, Medans när jag kör med boss Egna och en såndär billig skruttsplitter så blir det klockrent ljud.
Vaaad gör jag för fel. FEck.
Man ska inte ha pedaler helt enkelt
|Orange AD200MKI|Ampeg 610HLF|
|Gibson Ripper '74|Gibson G-3 '76 Oddball|Fender Precision '66|Fender AM Std '98|Fender Jazz 62RI '02|
Har läst mycket dåligt om Gators burkar. Själva dosan är egentligen inget annat en sån där skruttsplitter i en låda, du matar den med en adapter och den fördelar strömmen på uttagen...kör med Bossen eller skaffa en Fuel Tank?
Det viktiga när det gäller strömförsörjning från en "burk" så är det isolerade utgångar som gäller som jag förstått det alla fall. Men man lär sig så länge man lever
Har själv liknande problem.
Efter 3 timmars lyssnande på olika brus och experimenterande har jag kommit fram till följande.
1 Transformator i kombination med en delaypedal ger en helvets massa brum. Brumtonen är ca ett G vilket är logiskt med tanke på 50Hz brum i 220V transformatorn.
2 Små modern switchade strömförsörjare i kombination med digitala pedaler av typ Ibanez delay/Boss Flanger/Boss chorus ger en högre hizzz ton.
Slutsats: Måste krypa till korset och erkänna att det inte funkar med daisy chain och billiga strömförsörjare.
Jag kör en T-Rex FuelTank Classic till mina pedaler. Har för mig att den inte heller har isolerade utgångar. Iaf 9 volt utgångarna. Men jag har inga problem med brum eller brus av den. Visserligen så brusar min ValveDrive en del när den är "ON" läge.. men det är ju sån den är liksom.
Jag köpte en FuelTank junior idag. Klar skillnad i mindre brus!
Sämst tidigare var en transformator av märket Roland<bättre men med massa hiizzz var en switchad från ClaesOhlsson<ännu något bättre men inte bra var en dyr EBS 9-AD (som MB påstår är den bästa på marknaden=bullshit)
Fueltanken hjälpte mig mycket men jag märkte att bäst blev det om man bara drev en pedal med varje separat isolerad utgång. Nu har jag 8 pedaler så det höll ju inte. Jag experimenterade runt en jäkla massa och fann att VISSA pedaler vill verkligen ha en egen isolerad ström t.ex Ibanez Delay DE7, MXR Phaser 100, MXR El Grande Bass Fuzz. Jag hade också en ide om att det blir bäst om två pedaler som ligger efter varandra i signalkedjan får sin ström från varsin utgång för att undvika jordloopar.
EDIT: Fuel Tank Classic har gemensam jord för 9V utgångarna.