http://fender.com/products/search.php?partno=0254505506
Har haft den tillräckligt länge nu för att kunna (försöka iaf) recensera den. Gigat med den, spelat in med den, repat med den etc etc..
Försöker recensera efter några slags riktlinjer iallafall, plockade dom från harmony-central
Basen i sig:
Framifrån ser det ut som en jazz bas, men när man håller i den är den mycket lättare och tunnare än en jazz bas. Skulle tippa på att den väger in på typ 3 och ett halv kilo. Dålig på sånt dock. Kroppen är lackad blanksvart med vit binding runtom, utan plektrumskydd. Se upp för fingeravtryck! Halsen är en vanlig jazz-hals med rosewood-greppbräda, dock inga prickar på själva greppbrädan men däremot "uppe" på halsen. Huvudet är också lackat svart, stall och rattar och stämmisar är typ, röksvarta. Mickarna är passiva
Spelbarhet, kvalitet:
Tog några veckor innan jag lyckades justera den som jag gillar en bas, men det är pga mig. Nu spelar den som en ängel, lite rassel här och där men det är som sagt för att jag själv har justerat den. Tåls att tilläggas att dom första tre-fyra månaderna repade jag med två olika band, ett som stämmer i CGCF och ett som stämmer i DADG.. Stämde mycket mellan dessa två och det klarade basen galant. Fortfarande inte så hälsosamt för den men den klarade sig utmärkt.
Ljudkvalitet:
Wow! Har spelat med tillräckligt många "vanliga" jazzbasar och även p-basar för att höra skillnad. Denna bas har en helt annat fyllighet i ljudet (med båda mickarna på högsta) än vad jag upplevt från vanliga fender-basar.
Kör oftast bara med P-micken för att det ger ett mer aggresivt ljud, stallmicken har en tendens att jämna ut klippet i p-micken så att det inte låter så aggressivt. Ensam låter jazzmicken väldigt mycket som en stallmick på en fender jazz med två jazzmickar.
Tålighet:
det är en fender. Den tål att slitas och slängas med. Enda nackdelen med lacken är att den inte blir sliten "snyggt".. Dock verkar den vara väldigt svår att slita ner.
Har tappat denna bas rakt ner i marken med halsen före. slagit i ett och annat på trånga scener. Den håller!!
Världens bästa bas helt enkelt, och världens snyggaste!
Några frågor? Kör på!
