Då det sitter stämskruvar från Schaller och att basen tycks varit tillverkad i Japan så är det antagligen en Japansk kvalitetsbas från 70-talet i grunden.
Stämskruvar Schaller - Tyvärr avsågade för att passa huvudet på en hals som uppenbarligen var för liten. Avsågningen har enbart påverkat det utseendemässiga och inte den tekniska prestandan. (nypris för Shaller vintage style stämskruvar 747:- för 4 stycken)
Plektrumskydd i aluminium.
Stall för bas - Klassiskt stall.
Kropp utförd i svartmålat trä av okänd sort.
Halshållarplatta - Vintage 'Made In Japan'
Mic DiMarzio för bas - Enligt kännaren så är det en DiMarzio PAF (Patent Applied For). Det patent som refereras till är US 4,133,243. Ansökan inlämnad 11/8-1977 och beviljat 9/1 1979. Micen är således tillverkad mellan dessa tidpunkter. Jämfört med andra försäljningar av denna mic som jag tidigare sett så är denna mic i fantastisk kvalitet. Patentet anger just konstruktionen med hex-skruv i magnetpolen. Fantastiskt välljudande.
För den som köper hela paketet så medföljer även en sned hals av okänt märke ombyggd till bandlös. Kan användas som slagträ.
Säljes till högstbjudande, nås ej vettiga bud säljer jag grejorna på tradera.













Fredrik